Informationsträff på Fryshuset i Hammarby Sjöstad FLYTTAD

DENNA TRÄFF ÄR FLYTTAD OCH SKER NU DIGITALT! De två nya datumen är 15 mars kl 9.00-10.00 och 16 mars kl. 14.00-15.00

Tillsammans skapar vi hopp för unga i en osäker tid

Vi ställer om våra tre informationsträffar till två distansmöten. Träffen den 31 mars ställs in, men 15 och 16 april kommer att hållas på distans. Därför går vi nu ut med en ny inbjudan. Fokus är på ungas situation i Corona-krisen och hur krisen påverkar deras framtid. Vi ser att redan utsatta målgrupper har drabbas hårt. Vi ser också en ökad risk för radikalisering på grund av den ökade isoleringen och internetanvändandet. På mötet kommer vi att berätta hur vi tänker och arbetar för att stötta unga i hela landet. 

Eftersom vi ställt om träffarna till att vara platsoberoende kommer vi att ta upp situationen för unga, och få rapporter från, flera av de platser där vi har verksamhet, som Stockholm (Hammarby Sjöstad, Husby, Skärholmen) Göteborg, Malmö, Borlänge, Nybro-Kalmar, Broby-Östra Göinge och Torsås. Du kommer att möta representanter från våra olika Fryshus, och få tillfälle att ställa frågor. Mötet har kortats till en timme, och vi erbjuder nu två tillfällen, ett morgonmöte och ett eftermiddagsmöte. Vi hoppas att någon av tiderna ska passa.

Välj mellan följande tider:

Tisdagen den 31 mars
Fryshuset i Hammarby Sjöstad
kl 8.30 – 11.00

Onsdag den 15 april
Fryshuset via Teams i Husby 
kl 9.00 – 10.00

Torsdag 16 april 
Fryshuset via Teams i Hammarby Sjöstad
kl 14.00 –15.00

OSA senast dagen innan det möte du väljer till kommunikationschef Carin Balfe Arbman på carin.balfe-arbman@fryshuset.se, eller ring på tel 070-633 35 08, så får du en länk till mötet. 

VARMT VÄLKOMMEN! 

Adress

Mårtensdalsgatan 2-8
12030 Stockholm

Tid

31 mar 2020
06:30 - 09:00

Carin Balfe Arbman

Konsult