Fryshusets samverkansmodell ska få fler unga i arbete eller studier

Nyhet
publiseringsdatum Publicerad 2026-03-25

Över 130 000 unga i Sverige står utanför både arbete och studier.
Många av dem lever med komplexa utmaningar och behöver samordnade insatser från flera aktörer för att en förändring ska bli möjlig.

🌟Nu implementeras Fryshusets samverkansmodell 4UVAS i flera kommuner med målet att ge fler unga en samordnad väg mot arbete, studier och ökad framtidstro.

Sedan 2020 har Fryshuset utvecklat 4UVAS – en modell som samlar relevanta aktörer runt individen och skapar struktur i stödet.

🤝Genom en supportperson från civilsamhället som följer den unga genom processen, och en tydlig samordning mellan exempelvis kommun, region och andra samhällsaktörer

När modellen testades i Nybro kommun sågs tydliga resultat:

  • Ökad delaktighet
  • Stärkt framtidstro
  • Minskad risk för långvarigt utanförskap
  • Resurseffektiva och mer träffsäkra insatser

Fryshuset är projektägare och finansierar under det första året en lokal supportperson som följer varje ung person genom processen.

Arbetet möjliggörs med stöd från Kavlifonden