Lyckad resa till Åre
Resan till Åre med Lugna Gatans deltagare blev återigen ett tillfälle för samarbete, utbildning, gemenskap och nya perspektiv. Stort eloge till våra deltagare som visat framfötterna och presterat bra i Lugna Gatans utbildningar.
Juniorutbildningar
Lugna Gatans ungdomsledare utbildar ett 20-tal juniorer varje år. Tillsammans med Polisen, brandkår och andra samhällsaktörer hålls föreläsningar om bland annat lag och rätt, brandsäkerhet, konflikthantering, hjärt- och lungräddning och SBK (situation, beteende, konsekvens). Juniorerna följder också med Lugna Gatan på trygghetsvandringar där de blir förebilder för andra unga i området. Efter utbildningen diplomeras de och kan fortsätta öva sina nyvunna kunskaper mer praktiskt.
– Med jämna mellanrum tar vi med våra juniorer på resor eller äventyr. Då får de chansen att uppleva en annan miljö och kanske hitta sin passion. Det ger oss också möjlighet att jobba tillsammans mer koncentrerat. Vi har bland annat utbildningar och dialoger på kvällarna kring våld, konflikthantering och samarbete. Och vi integrerar dessa frågor i allt vi gör under dagarna, säger Alborz som är ungdomsledare för Lugna Gatan i Husby.
Trainees – en diplomerad junior och ung ledare
Trainees som är engagerade och gör bra ifrån sig följer också med. Med hjälp av Lugna Gatans ungdomsledare får de öva på sina ledaregenskaper och ta mer ansvar för att resan går bra och blir en bra upplevelse för alla.
– En diplomerad junior behöver fortsätta att praktiskt öva sina kunskaper. Det gör de som trainees inom Lugna Gatan i Husby och med stöd av oss ungdomsledare. Allteftersom vi ser varje individ utvecklas får de mer ansvar. Det stärker deras självkänsla och självförtroenden och ger dem goda meriter och färdigheter för framtiden, förklarar Alborz.
Nya möten
Lugna Gatan i Husby fick även träffa sin motsvarighet i Åre. Det blev ett tillfälle som skapade mer förståelse för varandras orter med dess fördelar och utmaningar.
– Det är roligt för mig som bor på landsbygden att få träffa folk från Husby. Det man ser om Husby är att det skjuts, folk dör och man håller på med missbruk. Men när man träffar dem så upptäcker man att det finns så mycket mer kärlek än det finns negativa saker, säger William som är ungdomsledare inom Lugna Gatan i Åre.